top of page
Taras widokowy z widokiem na tęczę i pastwisko w tle

O nas

O naszym stadzie alpak

Alpaki są od urodzenia przyzwyczajane do ludzi, już wtedy rozpoznajemy która z alpak nada się na spacery i będzie mogła brać udział w alpakoterapii. Oferujemy spacery po ranczo, wsi oraz lesie, są to idealne pomysły na spędzenie czasu na łonie natury z przecudownymi zwierzęcymi towarzyszami – alpakami. Jest to najlepsza okazja do wykonania magicznych zdjęć oraz dowiedzeniu się kilku ciekawostek na temat tych zwierząt. Alpaki dostarczają nam endorfin, czyli hormonów szczęścia, nie oceniają nas, a przede wszystkim nie dzielą nas na lepszych i gorszych. Zapraszamy do nas, aby móc choć na chwilę oderwać się od tłoku miasta i spędzić cudowny czas w gronie bliskich.

Hodowla Alpak Ajmaraya składa się na ten moment z 38 alpak (14 chłopaków i 24 dziewczyny). Alpaki dzielą się na 2 rasy: Suri i Huacaya. W naszym stadzie znajdują się oba te gatunki (13 Suri i 25 Huacaya). Każda z nich rożni się nie tylko kolorem wełny ale również charakterem. Wełnę naszych alpak wykorzystujemy do tworzenia wyrobów rękodzielniczych. Jest ona bardzo miękka i delikatna dla skóry. Każdy z nas na pewno znajdzie dla siebie idealny odcień włókna. Nasze zwierzęta uwielbiają marchewkę, która jest dla nich dodatkową przekąską.

Ciekawostka: w 2024 roku urodziło nam się 5 cria – czyli małych alpak (Mimi Mamba, Chacha, Amber, Rambo, Ringo).

Dlaczego alpaki?

Wszystko zaczęło się z pasji do ogrodów i poszukiwania najlepszego obornika. Pierwsza myśl była taka: może jakieś zwierzęta - kozy, konie...? Alpaki okazały się strzałem w dziesiątkę i miłością od pierwszego wejrzenia. W 2017 roku z Chile przyleciało pierwszych sześć alpak: jeden chłopak i pięć dziewczyn. Z czasem stado się powiększało. Obecnie mamy już ponad 30 sztuk.

Dwie alpaki suri stojące obok siebie skubiąc trawę na pastwisku

Co oznacza Ajmaraya?

Ajmarayowie to lud południowoamerykański posługujący się językiem ajmara. Na początku naszej ery zamieszkiwał tereny Boliwii oraz Peru. Byli wysoko rozwiniętą cywilizacją i do dziś żyją we wspólnotach, zajmując się rybołówstwem, rolnictwem, rzemiosłem, a przede wszystkim hodowlą alpak i lam.

Wierzenia Ajmarayów

Lud Ajmaraya wierzy w dobre i złe duchy. Do dobrych duchów zalicza się Ap'alani - duch niebiański oraz Ipoqapaqa - duch gór, który jest uważany za właściciela wszystkich lam, alpak i wikuni. Język ajmara, który uchodzi za najdoskonalszą mowę świata, był chroniony przez tysiąclecia, ponieważ jego użytkownicy wierzą, że pochodzi od bogów i należy go czcić i chronić.

bottom of page